Spanilá jízda, jak to dopadlo a jak to bude pokračovat

16.09.2020 10:00

Často přemýšlíme, jak vás nalákat na akce, které pořádáme v Chomoutově.

Někdy se to daří, někdy méně.

Ale jde vidět, že když jde do tuhého, tak se Chomoutované umí sjednotit, spojit a podpořit pro všechny důležitou věc.

Tak co myslíte, cyklostezka bude?!?!

 

Jak akci vnímá organizátor Jarda Martínek:

"Dnešní Spanilá jízda za cyklostezku Olomouc – Chomoutov. Bylo to super. Občané Chomoutova ukázali, že je téma fakt trápí. Kolik nás bylo? Minimálně 150 a nekecám. A přijdou i další akce, videa, kvalitní fotky, tisková konference 1. 10. 2020, otevřené dopisy... Díky VÁM."

Jarda Martínek pokračuje dopisem České televizi:

"A kdo má zájem, tak níže si můžete přěčíst info, co jsem dnes poslal na Českou televizi: "Dobrý den,

reaguji na včerejší Události ČT a reportáž o cyklistech, která byla kolem 19:30. Máme námět na její pokračování, neboť bylo řečeno „A“, ale možná nezaznělo „B“. Ve vaší reportáži byla zmínka i o tom, že my občané se bojíme jezdit na kole, neboť nám chybí bezpečné cyklostezky (zcela záměrně jsem se přitom vyhnul termínu „my cyklisté“, neboť již samotný termín vzbuzuje zbytečné emoce a zbytečně rozděluje společnost na cyklisty a řidiče). Pokud se člověk bojí, tak má několik možnosti. Nejezdit vůbec, vzít se „tisíce“ reflexních prvků, přilbu, a nebo zasadit se o výstavbu bezpečné cyklostezky, pokud město je pasivní. My (Komise městské části Olomouc – Chomoutov) jsme se zaměřili na třetí variantu. Proto jsme vydali dne 8. 9. 2020 tiskovou zprávu o výstavbě cyklostezky Olomouc – Chomoutov pod názvem „Pomůže COVID-19 občanům Chomoutova?“ a ve spolupráci s občany jsme uskutečnili dne 12. 9. 2020 Spanilou jízdu za cyklostezku, v rámci které jsme svolali i tiskovou konferenci. Pozvali jsme všechny olomoucká média, včetně ČT, ale tušili jsme, že nepřijede nikdo, vždyť je víkend. Nevadilo nám to, protože chystáme další tiskovou konferenci na 1. 10. 2020, na Světový den cyklistiky. Když jsme ale viděli vaši večerní reportáž, tak nám hned došlo, že vám v reportáži chyběl právě náš příběh. Příběh „občanské iniciativy“, neboli dětí, advokátů, krásných žen (snad je to eticky přípustné, že ženy jsou krásné), sokolů, hasičů, babiček, seniorů, neboli žádných cyklistů, ale jen a jen občanů Chomoutova, kteří čekají na svou cyklostezku už 20 let. Příběh „občanské iniciativy“, neboli lidí, co jezdí autem a bojí se, že nešťastnou náhodou srazí člověka na kole. Možná i proto, že silnice nemá žádné krajnice a je velmi úzká. Bojíme se prostě všichni. Jakékoliv řeči o udržitelné mobilitě jsou pak zbytečná.

Ale nejde jen o naši cyklostezku. Tato Spanilá jízda nebyla samostatná. Podobná akce proběhla 29. 8. 2020 na Mohelnicku a dnes 13. 9. 2020 probíhá na Oslavansku u Brna. Ale ani to není vše. Všechny akce jsou součástí nové iniciativy CityChangers, která bude představena na tiskové konferenci dne 16. 9. 2020 v Senátu ČR, za účastí a podpory předsedy Senátu Miloše Vystrčila. Tisková konference rozhodně nebude jen o cyklistických stezkách, ale o celkové podpoře městské mobility, kam prostě kola patří. Pozvánku na tiskovou konferenci a tiskovou zprávu určitě dostanete, takže teď se aspoň mohu vrátit k příběhu občanské iniciativy z Chomoutova u Olomouce. V příloze najdete tiskovou zprávu a fotky z akce. Akce sice proběhla, ale my ji považujeme pouze za „prolog“. Čeká nás dlouhá a těžká „Tour de France“, ale o tom to je."