Kalendář akcí a vystoupení

Hrajeme s vámi!

Je to jedoduché. Popadněte svůj nástroj a přijďte si s námi zahrát. U některých vystoupení je napsáno číslo playlistu. Stáhněte si ho na odkaze níže i se zpěvníkem a dejte se do cvičení. Těšíme se na vás!

 

27. 11. 2021 | 18:00 Adventní jarmark Chomoutov

 

 
|

Pokus band | chomoutovský mezigenerační hudební spolek

 

Proč PO.KU.S band? 27.4.2016 jsem jako tehdejší předsedkyně komise městské části založila skupinu Ochotnický kulturní spolek Chomoutov. Ta sdružovala dobrovolníky, kteří se podíleli na organizování kulturních akcí pro občany. Dodatečně jim všem děkuji za pomoc, která byla, hlavně v začátcích mého fungování na této pozici, nepostradatelná. Spolek dodnes funguje a každý se může zapojit. Najdete ho na Facebooku O.KU.S.

... potom už stačilo přidat jenom písmeno P a Pokus band byl na světě. Pokud se k nám chcete přidat, napište nám nebo přijďte na zkoušku, která se koná vždy ve čtvrtek od 17:00 do 19:00 v zasedačce v budově hasičské zbronice.

 

A pokud si nás chcete přijít poslechnout nebo si s námi zazpívat, tak na konci této stránky najdete nejbližší plánované akce, kde budeme hrát a termíny nejbližší zkoušky, kde se k nám můžete přidat.

 

 

O nás

Jak to všechno začalo...

První setkání hudebních nadšenců, kde se někteří mezi sebou znali, ale také si byli zcela cizí, proběhlo 7. 3. 2019 a od té doby se potkáváme pravidelně každý týden. Hrajeme táborákové písně nebo ty, které se nám líbí. A proč a jak to celé vzniklo? Říkali jsme si, že by bylo dobré vymyslet nějaký program, kde se budou lidi potkávat a něco spolu prožívat. Něco co bude spojovat generace a rodiny. Jak jinak prožívat něco opravdu hlubokého a trvalého než prostřednictvím hudby. Protože já jsem z hudební a divadelní rodiny, tak mě hudba provází celý život. Když si večer s mými dětmi hrajeme a zpíváme, tak si říkám, že možná jsou kolem nás rodiče, kteří by to také chtěli zažít. A tak vznikla myšlenka založit v Chomoutově hudební kroužek.

 

Sny si musíme plnit v tomto životě.

K mé velké radosti se toto splnilo, a na světě je PO.KU.S. BAND. Jsme skvělá parta lidí, co mají smysl pro humor a spojuje je láska k hudbě. Oceňuji, jak to všichni berou vážně a zodpovědně. Na naše první vystoupení pro prvňáčky ve školce jsme cvičili 3 měsíce, každý týden. Začínali jsme tak, že někteří z nás na žádný nástroj nehráli a někteří chtěli od nás odejít, protože si nepřipadli dost dobří. Ale o to vůbec nejde. Cílem je si to užít pro sebe. Ať si to každý zkusí vystoupit před lidmi a zpívat nebo hrát.

Splnila se také má vize, že vytvoříme prostor pro společné chvíle s našimi dětmi nebo chvíle pro sebe. Důkazem je, že jsem tam já se svými dceramia a ostatní si tady zase najdou chvíli pro sebe. Naše společně strávené chvíle jsou plné smíchu, legrace a hraní. Přitom jsme ale udělali kus práce a budeme se potkávat a tvořit dál.

Barbara Omelková.

 

Seznamte se...

Bára Omelková | zakladatelka a "šéfová"| sopránové, tenorové, barytonové ukulele, klávesy, kytara

Co tě přivedlo do Pokus Bandu?

Láska k hudbě a chuť ji prožívat s lidmi, kteří ji mají stejně rádi. Protože kdo má rád hudbu, má rád lidi a je veselý. A to se mi potvrdilo.

Na jaký nástroj hraješ?

Můj hlavní nástroj je klavír. Jako dítě jsem navštěvovala 12 let ZUŠ. Teď hraju také na kytaru. Moje nová láska je ukulele (máme jich doma už asi 5) a taky dělám kurzy pro začátečníky.

Co pro tebe znamená hudba?

Vytváří atmosféru situace, ve které se nacházím. Ovlivňuje moji náladu a pomáhá mi v činnostech, které dělám. Když se mi něco líbí, tak se snažím to naučit hrát. O to je ten prožitek silnější a mám potom velkou radost, že jsem se něco nového naučila.

Jak se ti líbí v Pokus bandu?

Stává se mým třetím životem (ten druhý mám u koní a ten první žiju). Mám ráda lidi, se kterými se potkávám, jejich smysl pro odpovědnost a ochotu vymýšlet a tvořit. Vždycky se nějak domluvíme a každý může přijít s nějakým nápadem. A o srandu není nouze. Přeji nám hodně společných chvil a ať nám to takto vydrží ještě dlouho.

 

 

Anna "Aňa" Musilová | zpěv

Co tě přivedlo do Pokus Bandu?

Do Pokus Bandu mne přivedlo srdce. V Chomoutově  nebylo žádné pěvecké těleso, pokud vím, kromě Klubu seniorů, kde nějaký kroužek již existuje. Vstup do něj byl ale podmíněn, jak jsem se dověděla, dosažením důchodového věku. Je to škoda. Protože i my, mladší si rádi zazpíváme. Proto jsem ráda šla mezi ty, kteří to cítí, tak jako já. Hudba je lék a já jej užívám vždycky plnými doušky. Nic nestojí a nemusím na ni mít recept. Kdo rád zpívá či hraje na nějaký nástroj jistě chápe o čem mluvím.

Na jaký nástroj hraješ?

Navštěvovala jsem hudební školu v Příkazích devět let na klavír, sólový a sborový zpěv. Zpěvu se věnuji dosud. Na kytaru jsem samouk. První jsem dostala darem od manžela. Druhou od synovce a třetí jsem si nechala vyrobit na zakázku. Bohužel změna zaměstnání znemožnila hru na ni. A tak sedm let stála schovaná v pouzdře ve stojanu. Oprášila jsem ji znovu po první schůzce v Pokus Bandu. Cvičím každý den chvilku aspoň a jsem ráda, že ji mám. Učím se ale i s tamburínou a velice mne to baví.

Co pro tebe znamená hudba? Jak se ti líbí v Pokus bandu?

Hudba je součástí mého života. Zpívali jsme si doma s rodiči a sestrami, ve škole, v kroužcích, u táboráku i za mikrofonem na pódiu. Hudbu miluji a lidi, kteří zpívají od srdce taktéž. Protože zpěvem člověk otvírá duši...jak říkala má profesorka hudby a zpěvu paní Marie Volfová. A kdo má dar od Boha, sluch a talent, měl by se umět podělit s ostatními a otevřít i jejich srdce a duše. Založení Pokus Bandu byl  vynikající nápad! A já jsem moc ráda, že jsem poznala sousedy i jinak než za volantem auta nebo při odtahování popelnice. Hudba sbližuje  a já mohu jen doložit, že je to pravda.

 

 

Lukáš Čoček | kytara, zpěv

Lukáš se k nám přidal jednoho letního podvečera, když jsme hráli u táboráku v Chomoutově. Hraje na kytaru šesti i dvanáctisrunnou, a k tomu taky zpívá většinu písní sólově. Zkrátka bez něj by to tady šlo jenom těžce. Proto mu říkáme "mistře" a snažíme se mu ve všem vyhovět...a taky netrpělivě čekáme až dodá text pro tuto stránku.

 

 

 

 

 

 

Zbyněk Shrbený | banjo, harmonika

Co tě přivedlo do Pokus Bandu?

Oslovila mě myšlenka setkávání při hudbě napříč generacemi. Též jsem chtěl zkusit hraní v kapele. 

Na jaký nástroj hraješ?

Před rokem jsem odložil kytaru, zakoupil petistrunné banjo a učím se hrát. Nacházím se na začátku této cesty. Hraní v kapele mi pomáhá. 

Co pro tebe znamená hudba?

Hudba je dar, pomocí níž lze vyjádřit stav duše, odstraňovat bariéry v mezilidských vztazích.  

Jak se ti líbí v Pokus bandu?

V Pokus bandu jsem poznal nové lidi, stejně zasažené jako já, které bych jinak míjel. A tak Báro,Tobě především patří díky za skvělý nápad vytvořit Pokus band.

 

 

 

Jarda Svoboda | basové ukulele, kytara

Co tě přivedlo do Pokus Bandu?

Na hasičárně jsem viděl plakát.

Na jaký nástroj hraješ?

Nejvíce umím hrát na nervy, tak nějak jak to říkala Blanka. Jinak, co mi dáš do ruky, na to budu hrát. Dříve jsem hrál na trubku, jsem dechař. Ale přešel jsem na strunné nástroje. Kytara, basa. Až v Pokus Bandu jsem zjistil, že existuje něco jako ukulele. A už na něj hraju. Konkrétně na basové.

Co pro tebe znamená hudba?

Všechno. Muzika je můj život.

Jak se ti líbí v Pokus bandu?

Je to dobrý. Perfektní parta. Nejdříve tam došlo kolem 8 lidí, ale každý byl takový svůj. Dali jsme se dohromady, každý pro sebe něco udělal, dokážeme se respektovat a o tom je muzika. Není možné aby bylo 10 sólistů, a aby každý hrál sám za sebe, a každý něco jinýho. Ale my jsme se dokázali domluvit a hrát dohromady. Je to o tom, že nás to baví a zároveň chceme, aby to pěkně znělo. Každý musel ustoupit z toho svého "já" a ukázat to druhé "já", to které myslí více srdcem, a pak to zní.

 

 

Kamil André | kytara, zpěv

Co tě přivedlo do Pokus Bandu?

Do Pokus bandu mne přivedla muzika. Samozřejmě tahoun bandu Bára, která dala na FB výzvu, zda si někdo nechce zahrát. Tož, kdo by nechtěl?

Na jaký nástroj hraješ?

Snažím se hrát na kytaru. Nemám hudební vzdělání, jsem tedy samouk. Stále se učím a díky bandu zlepšuji.

Co pro tebe znamená hudba?

Hudba je nedílná součást mého života. Od dětství ji poslouchám a věnuji jí hodně času. Je mou přirozenou součástí. Je to jedna z věcí, která lidi pozitivně spojuje a přináší dobrou náladu.

Jak se ti líbí v Pokus bandu?

Líbí. Je to hezké společenství lidí, které chce hudbou rozdávat radost. Přijdete na naše hraní a uvidíte. :-)

Kamil k nám přišel z Olomouce v dubnu 2020, v čase po koronaviru, a my jsme moc rádi, že nám toto nelehké období přineslo nového přítele do nepohody, který nezkazí žádnou legraci...a navíc je spolehlivý a plný nadšení. Věříme, že mu to vydrží už jenom proto, že si koupil novou kytaru a musí jí teď pořád zkoušet.

Zbyněk Shrbený | banjo

Co tě přivedlo do Pokus Bandu?

Oslovila mě myšlenka setkávání při hudbě napříč generacemi. Též jsem chtěl zkusit hraní v kapele. 

Na jaký nástroj hraješ?

Před rokem jsem odložil kytaru, zakoupil petistrunné banjo a učím se hrát. Nacházím se na začátku této cesty. Hraní v kapele mi pomáhá. 

Co pro tebe znamená hudba?

Hudba je dar, pomocí níž lze vyjádřit stav duše, odstraňovat bariéry v mezilidských vztazích.  

Jak se ti líbí v Pokus bandu?

V Pokus bandu jsem poznal nové lidi, stejně zasažené jako já, které bych jinak míjel. A tak Báro,Tobě především patří díky za skvělý nápad vytvořit Pokus band.

 

Hudba nás spojuje. Přidejte se!

Je jenom málo příležitostí, kdy si můžete zahrát s někým dalším jen tak, pro radost. Společné hraní totiž vytváří z jednotlivců jeden živý organizmus. A když jste pak toho potom součástí, naplňuje vás to pocitem štěstí. Těžko se to popisuje. To se prostě musí zkusit! 
 
Taky vás to potom dál motivuje k hraní a učení se nových věcí. Z každého setkání si odnášíme něco nového a přicházejí další nápady co zlepšit nebo udělat jinak. Pokud se učíte na jakýkoliv nástroj, tak víte, že cvičení doma je důležité a máte radost, když se vám vaše dílo povede bez chyby. A to je konec vašeho snažení. Už to umíte. Ale potom příjdete hrát s dalšími lidmi a zjistíte, že se můžete posouvat ještě dál a uvidíte jak to vlastně na takové zkoušce nebo vystoupení funguje. Jak se mezi sebou domlouváme a vymýšlíme další variace a hrajeme to pořád dokola až najdeme tu nejlepší verzi. 
 
Odložte ostych a stud a udělějte pro sebe něco. Dopřejte si zážitek se sdíleného úspěchu a radosti z hraní. Ať jste na jakékoliv úrovni hraní či zpívání, vždy se vám podaří alespoň něco zahrát, zazpívat nebo doprovázet na perkusových nástrojích. Hudba je radost.

 

Hrajeme s vámi

Hrajeme na různých místech a tímto symbolem budou označeny akce, kde se k nám můžete přidat a zahrát si s námi. Většinou máme připravené i playlisty, kde jsou uvedeny skladby pro toto vystoupení. Odkazy pro stažení akordů a playlistů najdete pod tímto příspěvkem. V aplikaci Spotify (registrace je zdarma) jsou také tyto skladby seřazeny a můžete si je přehrát. Na plakátu k příslušné akci bude zveřejněno číslo playlistu, které najdete v odkazu "akordy".
 
Seznam míst Pokus band live je na konci této stránky v kalendáři akcí. Pokud byste chtěli, abychom přišli zahrát na nějaké vaše oblíbené místo, tak nám pošlete mail  na b.omelkova@gmail.com. Hrajeme zdarma nebo do klobouku, případně za něco pod zub :-)
 

Náš repertoár

Vše vychází z doby, ve které jsme se každý z nás narodili a z hudby, kterou posloucháme. Někdo má rád jazz, další country, někdo nemá rád Žlutého psa nebo Kabáty. Nakonec se ale vždy shodneme, takže v našem repertoáru najdete klasické folkové a country písně ale také lidové nebo i ty moderní. Písně si aranžujeme dle našich možností a nástrojů, které máme a na které umíme hrát (nebo se to případně doučíme). Každý z nás se snaží dát do toho ten svůj nápad. Důležité je, abychom byli s výsledkem nakonec spokojeni všichni. Zatím se nám to daří.
 
Náš hlavní playlist najdete na odkaze níže (ikona akordy), kde jsou potom i jednotlivé písně s akordy v tóninách, ve kterých hrajeme my. Obsahem playlistu jsou ale i skladby, které zatím jenom plánujeme secvičit. Ty, co už umíme jsou označeny číslem #1 nebo #2 a dalšími.
 

Zkoušky

Naše zkoušky jsou veřejné a může příjít kdokoliv, kdo si chce zahrát nebo zazpívat nebo si přijít jenom poslouchat. Potkáváme se každý čtvrtek od 16:30 do 19:00 v hasičské zbrojnici v Chomoutově. Písně, které právě zkoušíme najdete v playlistu s názvem "AA_playlist zkouska_pokus band", který průběžně aktualizujeme. 
 

Napište nám

b.omelkova@gmail.com 
+420 604 353 469