Adventní jarmark 2018

03.12.2018 21:34

Je sobota 1.12. 

Sobota před první adventní nedělí. A protože v neděli se nic nedělá a všichni odpočívají doma a užívají si společný advent, jarmark se připisuje předchozímu dnu, tedy sobotě. 

Stánky jsou postavené, elektřina zapojená, první prodejci přichází a chystají se. 

Věnec leží před stromečkem, světýlka na větvích, těšíme se na ten okamžik světla.

A už se to začíná scházet. Gulášek bublá, punč bublá, hamburgery hasičů se grilují.

Stánky s kosmetikou, ozdobami a světly nachystané pro všechny návštěvníky jarmarku.

Vánoční dílna praská ve švech, zasněžené šišky, no to prostě musíš mít. Sníh není, místo smrku na zahradě švestka, ať má taťka co do bečky, tak není lepší místo, kam se pro zasněženou šišku vydat.

A tak každý podle chuti. Někdo jen tak něco na zub, někdo trošku punče, někdo trošku punče a rumu. No co? Je zima. Chomoutovan se prostě musí zahřát. A pak tu máme takové otužilce, co se zahřívají chlazeným pivem.

Obejdeme stánky, zazvoníme na zvoneček, děti nám trošku zabásní, pan farář vnese zase trošku vážnosti, duchovna. Lidi se zastaví a naslouchají. 

A v tom to světlo, na které čekáme.

Stromeček svítí, děti se smějí a konečně to cítíme, vánoční čas. Ne taková ta nálada z obchoďáků - spíš otrávená, že už v listopadu jsou všude stromky a hvězdy, každý rok dříve a dříve. Ale taková ta sousedská nálada. Chuml lidí. Takové to teplo, i když je zima. Teplo těch lidí, kteří se přišli podívat, popovídat si, naladit se na přicházející advent a vánoční čas.

A tak to má být. A tak to je u nás v Chomoutově.

 

A kdo byl, ať si připomene a kdo nebyl, ať se podívá tady:
Adventní jarmark 2018

www.facebook.com/videoafoto/